H-P 7:00-15:00
A mai idők állandóan új kihívások elé állítják a pszichénket. Mintha a régiek nem lennének eléggé. Infláció, háború, katasztrófák, élelmiszerárak, sokan aggódnak a munkahelyük miatt, sokan aggódnak, hogy megbetegszenek vagy megbetegednek a szeretteik. A félelem és a konfrontáció érzelmeit keltő média sem tesz ehhez hozzá. Mindezek túlzott stresszterhelést okoznak a pszichénknek. Sok emberre egyre nagyobb nyomás nehezedik. És ez a nyomás idővel hajlamos fizikai tünetekben is megnyilvánulni a testünkön. Ezt nevezzük a stressz szomatizációjának. Vagyis a pszichológiai folyamatok fizikai tünetekkel kezdenek jelentkezni. Ez alapvetően a szervezetünk védekezése, ahol a szervezet megpróbálja a mentális feszültséget a fizikai testben levezetni.
Szervezetünk folyamatosan törekszik a homeosztázis fenntartására. Folyamatosan arra törekszik, hogy stabil belső környezetet tartson fenn, még akkor is, ha a körülöttünk lévő körülmények folyamatosan változnak. Ez a belső stabilitás szükséges ahhoz, hogy minden élettani folyamat végbemehessen. A stressz szomatizációja egy ilyen szelep funkcióját játssza a papiruszban, amelynek segítségével belső pszichés feszültségünket oldjuk. Ez azonban egy kicsit esőcsapda. Az ezt követő testi tünetek szintén nem olyanok, amelyeket szeretünk, vagy amelyek az egészségünkre utalnak. Gyakran beszélnek krónikus fájdalomról és fáradtságról, neurológiai problémákról, és gyakran megfigyelünk emésztési problémákat vagy álmatlanságot.
A kínai orvoslás nem beszél homeosztázisról, de beszél a jin és jang energia állandó egyensúlyáról, és az ideális állapotot egy arany középút jelenti, amely valahol a kettő között mozog. Egy ideális állapot, amelyet soha nem fogunk elérni. Az abszolút egészség állapotát. Jó, ha harmóniában élünk, hogy ne legyenek a jin és jang szélsőséges ingadozásai. Ami, különösen az utóbbi időben, nem mindig ment jól. Jó a mértékletesség útját követni. Mindenben, az ételekben, a munkában, a sporttevékenységekben, a pihenésben, a kapcsolatokban, a szexben... Minden szélsőség káros a szervezetünkre és egyensúlytalanságot okoz. A jin és jang energia egyensúlytalanságát. És ezek végül betegségként fognak megnyilvánulni.
A szomatizációs stressz gyakran menekülési diagnózis az orvosok számára. Nem találja a probléma okát? A stressz a hibás.
De még a kínai orvoslás elmélete is azt állítja, hogy a betegségek oka 70%-ban a pszichénk, 20%-ban a táplálkozásunk, és csak 10%-ban egyéb okok, amelyek gyakran kívül esnek az ellenőrzésünkön. Például az öröklődés. Ha belegondolunk, a mentális állapotunk eléggé meghatározó tényező, ha egészségesek akarunk maradni.
A kínai orvoslás egy másik paradigmája szerint: "Az egészséges ember tele van Qi-vel és vérrel, és minden szabadon áramlik benne". A stresszek szomatizálása pedig szorosan kapcsolódik ennek az állításnak a második részéhez, az áramláshoz.
A kínaiak hisznek abban, hogy a Qi átáramlik a testünkön. A Qi-re gondolhatunk úgy is, mint energiára vagy rezgésre. A Qi az, ami gyakran vitás pont a kínai és a nyugati orvoslás között. A Qi-t még senki sem mérte semmilyen műszerrel, nem látható az MRI-n, nem lehet kivonni. Ez egy kicsit rejtélyes anyag. Úgy áramlik az akupunktúrás pályákon, ahogyan a vér áramlik a vérerekben vagy a nyirok a nyirokutakban. A Qi-nek különböző funkciói vannak a szervezetben. Melegíti, táplálja, védi, mozgatja, felelős az élettani folyamatokért stb. Ahhoz, hogy ezeket a funkciókat el tudja látni, folyamatosan és szabadon kell áramolnia.
A Máj felelős a Qi energia áramlásáért a testünkben. A Máj az egyik fő szerv vagy rendszer, amely testünk összes folyamatát irányítja. És egyik feladata a Qi szabad áramlásának fenntartása. A probléma az, hogy a Máj egy olyan szerv, amely nagyon érzékeny a stresszhelyzetekre. A stressz, amely különböző érzelmeket ébreszt bennünk, korlátozza átjárhatósági funkciójukat. Először is, a Qi elkezd lelassulni. Ezt az ember elkezdi észrevenni, mint különböző feszültségeket a testben vagy enyhe fájdalmakat. Különösen a nőknél vannak jellegzetes helyek, ahol ezek a feszültségek érezhetők. A nyak és a pajzsmirigy területe, a mellek és a mellkas, a nyak területe, a has és a hát alsó része, vagy az alhas területe. Először tehát a Qi energia kezd stagnálni. Például gombócot érzünk a torkunkban, nyomást a mellkasban, követ a gyomorban vagy puffadást. Vagy gyakran látok a rendelőben stresszfájdalmat a nyak és a lapocka között. Ha nem sikerül újra áramoltatnunk a Qi-t, akkor a Qi-vel együtt más anyagok, például a vér és a nyálka is stagnálni kezd. És így komolyabb problémák keletkeznek. Mint a pajzsmirigy csomók, csomók a mellekben, gyomorfekély, méh mióma, petefészek ciszták. Számtalan forgatókönyv létezik. Az egyik tipikus tünet a premenstruációs szindróma. A kínai orvoslás szerint a menstruáció egy fiziológiai elakadás. A menstruációs ciklus egy bizonyos pontján a szervezet elkezdi visszatartani a vért. Ami egy elzáródás. De ha a máj Qi hosszú ideig stagnál, az hajlamos felerősíteni az összes többi blokkot, ami a szervezetben van. Ezért van az, hogy a menstruáció előtt a stagnáló Máj Qi-vel rendelkező nőknél a stagnálás tünetei kifejezettebbek, és olyan tüneteket éreznek, mint az alhasi vagy csípőfájdalom, mellfájdalom és -érzékenység, pszichés egyensúlyhiány stb.
De mit tehetünk ellene? Először is, fontos a megelőzés. Szükséges, hogy minden szabadon áramolhasson. Ne hozzunk létre elzáródásokat. Nemcsak a testünkben, a pszichénkben, hanem a környezetünkben is. A körülöttünk lévő ingerek, amelyek stresszt okoznak, soha nem fognak megszűnni. Küzdeni ellenük inkább sziszifuszi munka lenne. Két lehetőségünk van. Vagy elkerüljük a stresszhelyzeteket, vagy szembeszállunk velük. A stressz elkerülése jó ötlet, de néha nehéz megvalósítani. De az ésszerűség határain belül jó ötlet megpróbálni.
A másik lehetőség, hogy szembenézünk ezekkel a kihívásokkal. De hogyan? Fentebb azt mondtuk, hogy a stresszes helyzetek blokkokat hoznak létre. Ha tehát erőszakkal szembeszállunk a stresszel, csak még több blokkolásnak tesszük ki magunkat. Rendkívül fel fogjuk gerjeszteni az érzelmeinket, vagy elnyomjuk őket. Mindkettő a Qi áramlásának blokkolásához fog vezetni. A jobb megoldás az, ha elfogadjuk a stresszes helyzeteket. Fogadjuk el őket, ha pillanatnyilag nem tudunk rajtuk változtatni. Legyünk olyanok, mint a víz. Ha megütöd a vizet, az nem fog túlságosan befolyásolni, és továbbra is szabadon fog áramlani. Figyeld meg az érzelmeidet, mintha nem lennének a részed, mintha csak átáramlanának rajtad. Vannak olyan technikák is, amelyek segíthetnek abban, hogy jobban kezeljük a stresszt. Ezek közé tartozik a meditációgyakorlatok, minta Tai Ji, a Qi Gong vagy a jóga, vagy a mindfulness modernebb módszere.
Nagyon fontos, hogy jó kapcsolatot ápoljunk szeretteinkkel. Én azt mondanám, hogy mindenáron. Talán ez a legfontosabb tanács ebben a cikkben.
De néha a hozzáállás megváltoztatása nem elég. A szomatikus megnyilvánulások annyira kifejezettek lehetnek, hogy az embernek nincs ereje visszafordítani. Vagy hosszú időbe telhet. A kínai orvoslás számos módszert kínál a helyzet megváltoztatására. Az egyik az akupunktúra, tűk szúrása akupunktúrás pontokba. Egy képzett akupunktőr képes a tűk segítségével feloldani a pályák elzáródásait, és segíteni a Qi-t, hogy újra szabadon áramolhasson.
A második lehetőség a fitoterápia, a gyógynövényekkel, gombákkal, ásványi anyagokkal stb. történő kezelés. A kínai orvoslás terápiás regiszterében vannak olyan gyógynövényreceptek, amelyek képesek felszabadítani a stagnáló máj Qi-t. Sőt, olyan súlyosabb esetekre is vannak receptjei, amikor a Qi mellett a vér vagy a nyálka is elkezd elakadni, és már kézzelfogható stagnálási megnyilvánulások keletkeznek, mint például miómák, ciszták, endometriózis, adenómák, daganatok stb.
Az egyik legjobb keverék, amit szomatizációra használok a praxisomban, a Xiao Yao San receptje. Ezt a receptet egy ismert orvos alkotta meg a 12. század elején. Olyan gyógynövényeket tartalmaz, mint a görögszéna vagy a mimóza, amelyek képesek felszabadítani a máj Qi-t. Olyan gyógynövényeket is tartalmaz, amelyek erősítik a Qi-t, mint például az atractylis vagy az édesgyökér. Ez a keverék minden olyan problémára alkalmazható, amelyet a stressz súlyosbít. Kiválóan alkalmazható különböző feszültségérzések, gyomorneurózisok, szorongás vagy premenstruációs szindróma esetén.
Van egy másik, modernebb keverék, amelyet a szomatizáláshoz jobban kedvelek. Elég gyorsan hat, 14 napon belül a páciens általában látja a tünetek csökkenését. Általában úgy írja le, hogy a körülötte lévő problémák már nem zavarják annyira. Olyan, mintha átmennének rajta, nem érintenék. Összességében megnyugszik. A keverék a Hou Tou He Ping San. A Májat ellazító gyógynövényeken kívül Hericium gombát tartalmaz, amely kiváló a szomatizáláshoz, valamint a Szív és a Lélek Shen erősítésére szolgáló gyógynövényeket is tartalmaz. A Szív az a szerv, amely a pszichénknek ad otthont.
Szeretnék még egy hibára rámutatni. A májról beszélek. De inkább a kínai Májról, arról a rendszerről, amely a Qi energiát mozgatja a testben, tárolja a vért, segíti az emésztést, és érzékeny az érzelmekre és a stresszre. És amikor azt mondom, hogy Máj, sok embernek a máriatövis jut eszébe. A máriatövis mindenképpen nagy segítség, de nyugati szemszögből nézve inkább a májat segíti. Regenerálja a sejtjeiket és helyreállítja az anyagcsere képességeiket. Én inkább a Máj pszichés aspektusáról beszélek. A máriatövis nem tudja felszabadítani a blokkolt Máj Qi-t. Erre a kínai prosobranch vagy a tuber shahor képes.
Hagyj mindent szabadon áramolni. Legyetek olyanok, mint a víz. A körülötted lévő stressz soha nem fog elmúlni. Csak gyengülni vagy erősödni fog. Néhányan elkezdik szedni például a Hou Tou He Ping San-t, és megkönnyebbülnek. De ha nem változtatnak a stresszes helyzetekhez való hozzáállásukon, a szomatizált problémáik újra visszatérnek. Pontosan úgy, mint az a beteg, aki minden este chili paprikát eszik. Hamarosan fájni kezd a gyomra. Adhatok neki gyógynövény receptet az ilyen típusú fájdalomra. Ettől jobban fogja érezni magát. De ha nem hagyja abba a minden esti chilipaprikaevést, akkor soha nem fog tartósan megszabadulni a fájdalomtól.
Légy olyan, mint a víz.