H-P 7:00-15:00
A máj testünk fő méregtelenítő szerve. Naponta megküzd a környezetből származó mérgező anyagok százaival, de a saját testünkön elkövetett bűnökkel is. Ahhoz, hogy szervezetünk jól működjön, évente legalább egyszer jó segítő kezet kell nyújtanunk neki. Esetleg úgy, hogy egy kis stoptáblát, esetleg hátramenetet kapcsolunk neki, és belevágunk egy kontrollált méregtelenítésbe.
"Fiatal korunktól kezdve arra tanítottak minket, hogy ügyeljünk a külső tisztaságunkra. Rendszeresen megmossuk kezünket, hajunkat és testünket a szennyeződésektől, amelyekkel a nap folyamán kapcsolatba kerülünk. Ez számunkra magától értetődő, és minden nap megtesszük. Arra azonban nem tanítottak meg minket, hogy belső környezetünket tisztán tartsuk. Tekintettel azonban arra, ahogyan általában táplálkozunk és élünk, ez a téma több mint aktuális és szükséges" - mondja Lukáš Bulín, a funkcionális orvoslás és táplálkozás szakértője.
A szervezet méregtelenítésének kulcstényezője a természetes, gyümölcsökben és zöldségekben, diófélékben, magvakban és hüvelyesekben gazdag étrend. A béltartalmat tisztító rostok fokozott bevitele szintén elengedhetetlen a méregtelenítéshez. A finomított cukrok, a fehér kenyér, a felvágottak, a vörös húsok, az alkohol, a különböző édes, sós és sült rágcsálnivalók nem megfelelőek.
A folyadékbevitel mennyiségét is az évszakhoz és a hőmérséklethez kell igazítani. Ha esik az eső vagy nedves és hideg van, elegendő sokkal kevesebbet inni, mint meleg időben. Mindenkinek meg kell tanulnia átgondolni, hogy az időjárás és az elfogyasztott ételek típusa (több folyadék vs. sűrűbb étel) függvényében mennyi folyadékot kell bevinnie egy adott napon.
Durva iránymutatásként azt javasolják, hogy egy felnőtt férfinak naponta legalább 3 liter vizet kellene meginnia, míg egy átlagos nőnek csak 2,5 literre van szüksége. Ezek az adatok azonban gyakran eltérnek. Ez nagyban függ a testsúlytól és az életmódtól, valamint az izzadás mértékétől. Érthető, hogy minél többet mozogsz, annál több vizet kell innod. Mindenekelőtt azonban mindig a saját szükségletei és a teste reakciói alapján kell eljárnia.
A hagyományos kínai orvoslás szerint a máj szervezetünk egyfajta "főparancsnoka", amelyből a szándékok erednek. Számos fontos funkciót lát el a szervezetben a vérrel, a Qi-vel és a testnedvekkel kapcsolatban. A hagyományos kínai orvoslás szerint a máj tárolja a vért és irányítja a szervezet belső áramlását.
Feladata az energia, a vér, a tápanyagok és a testnedvek mozgásának biztosítása a szervezetben.
A Fa elemhez rendelik, és a testen belüli rendszerükhöz tartozik az epehólyag, az inak és szalagok, a körmök és a szemek.
A kardinális irány a Kelet, a fő évszak pedig a tavasz.
A Máj méregtelenítő funkciója meglehetősen pótolhatatlan. Lebont minden idegen anyagot, amelyet bármilyen módon a szervezetbe juttatunk, azaz a kábítószereket, az alkoholt, a drogokat, a mérgeket, valamint a szervezetben keletkezett anyagokat. Csak a májsejtek rendelkeznek azzal a képességgel, hogy az idegen vegyületeket lebontsák és átalakítsák. Fő feladatuk, hogy az anyagokat kevésbé mérgezővé és vízben oldódóvá alakítsák át, így megkönnyítve azok kiválasztását az epével, a széklettel és különösen a vizelettel.
A máj megfelelő működésének fontosságát tehát nem kell tárgyalni. És a tisztításuk az, ami általában minden megfelelő méregtelenítés alapja. A zöldségek például remekül tisztítják a májat:
A pitypang és a csalánlevél, a rozmaring és a kakukkfű, a kurkuma, a nopal, a len- és chia magok, a chlorella és még sokan mások szintén nagyszerű májtisztító hatásúak.
Valószínűleg a legismertebb májtisztító gyógynövény a máriatövis. Ez egy kecses, akár két méter magasra is megnövő növény, és úgy néz ki, mint, nos, egy máriatövis. A virág népszerű neve "Krisztus koronája" vagy "Mária-tövis". Őseink ezt a gyógynövényt arra használták, hogy megpróbálják megoldani a hasüreggel kapcsolatos problémákat. Likőröket és tinktúrákat készítettek belőle a máj tehermentesítésére. Sőt, még korábban, az ókorban, az emberek úgy hitték, hogy még a kígyómarástól is megvédi őket.
A tudományos bizonyítékok szerint a máriatövis megvédi a májsejteket a káros méreganyagoktól, és segít regenerálódni. A bennünket körülvevő kémia, az egészségtelen ételek, a szennyezett levegő stb. miatt a májsejtek eltömődnek a felbontatlan szerves anyagokkal, amelyek korlátozzák a sejten belüli keringést. Ez később csökkenti a sejtek víztartalmát, ami nagyon fontos az anyagcsere szempontjából. A sejtek víztartalmának csökkenését az egész szervezetben problémás anyagcsere követi, ami az egész szervezetet stressznek teszi ki. A máriatövis olyan anyagokat tartalmaz, amelyek támogatják a májenzimek aktivitását, és így segít megvédeni a májsejteket ezektől a toxinoktól.
A máriatövis fontos összetevője a flavonolignán szilimarin. Ez leginkább a magokban koncentrálódik, kevésbé a levelekben vagy a gyökérben. A máriatövist a kortárs nyugati orvoslás antioxidánsként tartja számon, amelynek hatása hozzájárul a normális emésztéshez és a máj tisztításához. Hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához is. Támogatja a normális májműködést. Hasonlóképpen hatással van a szív normális működésére. Ezenkívül támogatja a szervezet természetes védekezőképességét és általános ellenálló képességét is.
Egész egyszerűen közeleg a tavasz, és vele együtt az a szép pillanat, amikor legalább néhány napra hagyja pihenni a máját. Meg fogja hálálni - egészséggel és lelki békével. És mikor szeret a szervezet jobban egészségben és jól lenni, mint tavasszal?